Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe?
- Szczegóły
Kwiaty doniczkowe, hodowane w domach wymagają szczególnej troski i pielęgnacji. Pamiętać należy o regularnym podlewaniu, nawilżaniu, zraszaniu, a nawet odkurzaniu. Suche, ciepłe powietrze nie sprzyja delikatnym gatunkom, dlatego warto zaopatrzyć się w pomocne produkty do pielęgnacji kwiatów domowych.
Czym podlewać i nawilżać kwiaty domowe?
Zacznijmy od konewki! Najbardziej uniwersalna konewka żyrafa o pojemności 2l marki Form Plastic sprawdzi się w każdym domu. Szeroka paleta barw pozwoli na dobranie wg. indywidualnych preferencji lub pod kolor wnętrza, dzięki czemu będzie mogła być ozdobą. Konewka została wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenia. Kształt gwarantuje, że podczas podlewania roślin większym strumieniem woda się nie wyleje.
Dla tradycjonalistów polecamy małą konewkę metalową o pojemności 110 ml marki Koopman International. Praktyczna konewka dla osób, które mają niewiele roślin domowych i często podlewają je niewielką ilością wody. Dostępna w kilku kolorach.
Ciekawa, nieduża (1,5l) konewka Eos marki Prosperplast wyróżnia się nowoczesnym, oryginalnym kształtem i cienką szyjką, umożliwiająca pełną kontrolę strumienia wody. Sprawdzi się w domu, na balkonie i w ogrodzie.
Pamiętajmy, że zimą kwiaty doniczkowe nie potrzebują tak intensywnego podlewania jak w okresie letnim. Najlepiej podlewać roślinę, gdy ziemia w doniczce delikatnie przeschnie. Przelanie zdecydowanie nie służy teraz roślinom doniczkowym. Większość gatunków zadowoli się podlewaniem raz na dwa tygodnie. Uwaga: im niższa temperatura, tym rzadziej kwiaty podlewamy kwiaty.
Aby kwiatów nie przelać, warto zaopatrzyć się również w wygodny opryskiwacz ciśnieniowy, np. Koopman International o pojemności 1,5l. Ten model dostępny jest w 3 kolorach. Idealnie poradzi sobie z nawilżaniem roślin doniczkowych.
Nieco większy (1,8l) opryskiwacz ciśnieniowy Fiskars przeznaczony do aplikacji roztworów wodnych używanych do pielęgnacji roślin. Opryskiwacz ciśnieniowy umożliwia precyzyjne i delikatne nawadnianie. Jego stosowanie jest bardzo łatwe. Należy napełnić zbiornik płynem i pompując specjalną dźwignią wytworzyć ciśnienie. Gotowe! Opryskiwacz wyposażony jest w zintegrowany zawór bezpieczeństwa, który przy przekroczeniu ciśnienia roboczego 3 barów, automatycznie zmniejszy ciśnienie.
Przy małej hodowli roślin domowych można pokusić się o mniejszy opryskiwacz np. Floraland o pojemności 0,9l. Ten wielofunkcyjny opryskiwacz ręczny posiada również walory dekoracyjne, ważne dla estetów. Polecamy do użytku w domu i w ogrodzie przy nawilżaniu i czyszczeniu powierzchni, pielęgnacji roślin, stosowaniu nawozów i środków ochrony. Regulowana dysza rozpylająca z możliwością zmiany stopnia rozpylenia cieczy: od mgły do prostego strumienia, pokazuje wiele możliwości zastosowania. Opryskiwacz posiada zintegrowany filtr na zakończeniu przewodu ssącego, wygodną rękojeść i zbiornik wzmocniony zewnętrzną nakładką w kolorze żółtym lub zielonym.
Jak wybrać odpowiednie miejsce dla kwiatów?
Zimą dni są stosunkowo krótkie i często niestety pochmurne, naturalnego światła jest bardzo mało, a jest to jeden z elementów potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. W tym okresie staramy się większość roślin ustawić jak najbliżej dopływu naturalnego światła np. na parapecie. Jednak przy wietrzeniu pomieszczeń w mroźne dni, delikatne gatunki przestawiamy lub zabezpieczamy, aby nie narazić ich na przemarznięcie. Jeśli pod parapetem znajduje się grzejnik, konieczne jest sprawdzenie temperatury, gdyż przegrzanie również nie służy naszej hodowli. Optymalna temperatura w tym okresie to 15-18°C. Latem z kolei starajmy się unikać miejsc zbyt mocno nasłonecznionych np. stron południowych, które mogą spowodować poparzenia słoneczne roślin. Lepszym miejscem będzie parapet od strony wschodniej mieszkania, gdzie słońce nie jest tak intensywne.
Warto wiedzieć, że dopływ światła hamuje nawet niewielka ilość kurzu na liściach, dlatego na co dzień polecamy przecierać liście chusteczkami do pielęgnacji liści roślin ozdobnych np. Biopon. Chusteczki są delikatne i bezpieczne dla roślin, czyszczą, nabłyszczają i pielęgnują oraz ograniczają osadzanie się kurzu.
Raz na kilka tygodni można przygotować roślinom domowym kąpiel pod bieżącą wodą. Taki zabieg nie tylko oczyści rośliny, ale również nawilży je i doda im wigoru. Wyjątkiem są rośliny, których liście pokryte są włoskami lub meszkiem – te gatunki zdecydowanie nie lubią czyszczenia i mycia liści.
Kwiaty doniczkowe są niepowtarzalną ozdobą naszych domów, warto o nie dbać. Zieleń sprzyja relaksowi i zmniejsza stres. Ludzie, otaczający się roślinami są szczęśliwsi i mniej podatni na choroby. To dobre argumenty, aby nie zapominać o codziennej pielęgnacji naszych doniczkowych skarbów.