Maść ogrodnicza – czy warto ją stosować?
- Szczegóły
Maść ogrodnicza powinna na stałe zagościć w podręcznej apteczce każdego ogrodnika. Stosuje się ją praktycznie przez cały rok, z wyłączeniem dni deszczowych oraz gdy temperatura spada poniżej 0°C. To dzięki niej jesteśmy w stanie odpowiednio zabezpieczyć rany po cięciu, szczepieniu lub powstałe na skutek mroźnej aury. Drzewa i krzewy narażone są również na uszkodzenia mechaniczne ze strony zwierząt oraz zakażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe.
Maść ogrodnicza to stosunkowo niewielki wydatek, a zysk w postaci zdrowych drzew i krzewów ogromny. Warto ją wykorzystywać do zabezpieczania miejsc cięcia, ran i pęknięć. Taka bariera uniemożliwi, przedostanie się do komórek nieproszonych gości.
Jaki jest, skład maści ogrodniczej?
Producenci oferują wiele rodzajów maści ogrodniczych, zawierających substancje czynne mające działanie grzybobójcze oraz składające się z substancji pochodzenia naturalnego np. zawierające mieszankę: kalafonii, czyli miękkiej żywicy pochodzenia naturalnego, wosku oraz rozpuszczalników. Maści te często zawierają również substancje chemiczne: tiofanat metylowy czy karbendazym o właściwościach grzybobójczych.
Czy jedna maść ogrodnicza sprawdzi się do wszystkich drzew i krzewów?
Jedną z najpopularniejszych maści na rynku jest Funaben Eko marki Fregata. Jest to środek ochrony roślin w formie pasty do bezpośredniego malowania ran drzew skutecznie zwalczający zgorzel kory, leukostomozę i raka drzew owocowych. Środek ten nie zawiera żadnych substancji aktywnych, które mogłyby być potencjalnie niebezpieczne, dzięki czemu idealnie zadba o doskonałą kondycję roślin. Skład oparty jest na sprawdzonej substancji grzybobójczej zwalczającej fitopatogeny drzew i znacznie przyśpiesza zabliźnianie się ran powstałych po wszelkiego rodzaju cięciach, wiosennym pękaniu kory i innych uszkodzeniach mechanicznych. Pasta przeznaczona jest do stosowania w sadach, ogrodach działkowych i przydomowych zarówno przez użytkowników profesjonalnych jak i nieprofesjonalnych. Działa systemiczne, co gwarantuje zabezpieczenie całej rośliny.
Do szczepienia roślin doświadczeni sadownicy polecają maść ogrodniczą P-AA firmy Sumin. Jest to środek w formie wysokolepnej emulsji żywicznej, przeznaczony do smarowania ran drzew i krzewów, powstałych podczas szczepienia lub uszkodzeniach mechanicznych.
Maści ogrodnicze są stosunkowo niedrogie, jednak w przypadku konieczności zabezpieczenia dużej ilości ran i pęknięć, można wybrać najtańsze produkty. Natomiast w przypadku bardzo cennych i rzadkich gatunków i odmian, można zainwestować w droższe rozwiązania.
Polecamy między innymi maść ogrodniczą Koro-Derma marki BROS, dostępną w trzech pojemnościach: 150 g, 350 g oraz 1 kg. Preparat zabezpiecza uszkodzone miejsca przed infekcjami wywołanymi patogenami i grzybami. Tworzy trwałą i elastyczną powłokę odporną na działanie czynników atmosferycznych. Koro-Derma chroni także przed wysychaniem oraz przyspiesza gojenie i zabliźnianie się ran.
Maść ogrodnicza marki Target w formie emulsji do nanoszenia pędzlem, chroni przed chorobami drewna i kory. Dostępna jest w opakowaniach 125 g, 350 g. Zabezpiecza rany drzew i krzewów powstałych podczas cięć, szczepień, otarć, pęknięć mrozowych oraz szkód wyrządzonych przez zwierzęta. Tworzy mechaniczną barierę chroniącą przed wnikaniem patogenów chorobotwórczych.
Maść ogrodnicza Agrecol jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Dostępna w tubach o pojemności 200 g i 330 g. Do stosowania w sadach i ogrodach przydomowych. Maść tworzy powłokę, która zapobiega dostawaniu się wilgoci oraz rozwojowi chorób w miejscu rany.
Kiedy i jak stosować maść ogrodniczą?
Zanim przystąpimy do nakładania maści, należy ją dokładanie wymieszać, aby uzyskać jednolitą konsystencję. Maść ogrodniczą powinniśmy nałożyć niezwłocznie po cięciu na czystą ranę oraz około 2 cm wokół jej krawędzi. Do nakładania maści używamy pędzelka, zachowując przy tym wszelkie środki ostrożności. Przy szczepieniu roślin owijamy folią lub opaskami do szczepienia przygotowane miejsce i bardzo dokładnie zasmarowujemy całą powierzchnię maścią przy pomocy pędzelka, lub drewnianej szpatułki.
Na rany wynikające z pęknięć mrozowych lub uszkodzeń spowodowanych przez zwierzęta, maść nakładamy jak najszybciej, optymalnie nie później niż po 2-3 dniach. W przypadku ran zgorzelinowych należy najpierw wyciąć obumarłe tkanki i dopiero nałożyć preparat. W skrajnych przypadkach, jeśli rany są bardzo głębokie oraz dość rozległe, konieczne może być szczepienie mostowe.
Maść ogrodniczą można stosować praktycznie przez cały rok. Wyjątkiem są dni deszczowe, kiedy woda może uszkodzić i wymyć część świeżo nałożonej maści. Preparat nie spełni też swojej funkcji podczas ujemnych temperatur, gdyż maść nie będzie przylegać do uszkodzonego miejsca i nie zabezpieczy dostatecznie rany.
Aby uniknąć wielu przykrych chorób, jakie mogą dotknąć drzewa i krzewy, zaopatrz się w jedną z wielu dostępnych maści i stosuj ją po każdym cięciu oraz uszkodzeniu kory. Ten prosty zabieg przyspiesza gojenie i zapobiega chorobom. A Ty możesz się cieszyć zdrowymi i pięknymi krzewami i drzewami w swoim ogrodzie!