Muchy, komary, meszki – jak skutecznie się ich pozbyć?
- Szczegóły
Muchy, komary, osy i inne owady latające są utrapieniem nas wszystkich. Swoją wzmożoną aktywność wykazują od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a czasem również zimą. Na szczęście potrafimy sobie z nimi coraz lepiej radzić, wykorzystując wiedzę na ich temat. Do ich odstraszania lub tępienia możemy przygotować domowe preparaty, lub zastosować gotowe środki.
Skąd się biorą muchy?
Często zadajemy sobie pytanie „skąd się biorą te muchy?” Zanim poznamy odpowiedź na to pytanie, musimy poznać kilka istotnych faktów o tych owadach. Średnia długość życia muchy to zaledwie 10-20 dni, choć w sprzyjających warunkach mogą przeżyć nawet dwa miesiące. Wydawać by się mogło, że problem rozwiąże się sam, jednak nic bardziej mylnego. Muchy domowe już po około 3 dniach po przepoczwarzeniu się zaczynają składać jaja. Każda samica w ciągu swojego krótkiego życia może ich złożyć aż do 3 tysięcy, a larwy wykluwają się z nich już pierwszego dnia i w ciągu tygodnia osiągają stadium dorosłego owada. Dlatego ważne jest, aby walkę z muchami podjąć jak najszybciej.
Dlaczego powinniśmy zwalczać muchy?
Muchy są niezwykle uciążliwe, ale i niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dawniej nazywano je pszczołami diabła. I choć nie gryzą i nie powodują reakcji alergicznych, mogą być nosicielami bakterii, a jeśli pozwolimy im swobodnie pełzać po pożywieniu, blatach, z którymi mamy styczność itp. możemy doprowadzić do rozprzestrzeniania się patogenów. Insekty te mogą przenosić wiele śmiertelnych chorób np. dur brzuszny, gruźlica, czerwonka, cholera, wąglik, a nawet trąd. Pamiętajmy również, że muchy mogą żerować praktycznie na każdej żywności oraz odpadkach organicznych. Dlatego konieczne jest zabezpieczanie żywności oraz mycie jej przed spożyciem.
Lep na muchy
Jednym z najpopularniejszych sposobów na muchy są klasyczne lepy, czyli specjalne taśmy pokryte substancją klejącą, która wabi muchy i uniemożliwia, im wydostanie się z pułapki. Lep płaski Arox przeznaczony jest do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych, gospodarskich oraz w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Znajdzie on zastosowanie wszędzie, gdzie niewskazane jest stosowanie substancji owadobójczych.
Dużą lepkość w zakresie różnych temperatur zagwarantuje nam lep okrągły marki Target, który skutecznie wabi muchy. Lep nie zawiera aktywnych substancji chemicznych i jest produktem bezpiecznym dla człowieka i zwierząt domowych. Działa aż do 6 miesięcy.
Alternatywą dla klasycznych lepów, mogą być dekoracyjne naklejki na muchy ze specjalną substancją wabiącą. Zachwycą one szczególnie dzieci, gdyż świecą w ciemności. Takie bezzapachowe naklejki produkuje marka Expel.
Lep na muchy można wykonać również samodzielnie przy pomocy kilku łyżek płynnego miodu oraz mąki kukurydzianej. Oba składniki mieszamy ze sobą i tak przygotowaną substancją pokrywamy płaskie naczynka np. spodki, pokrywki od słoików lub podstawki od doniczek.
Zapach w walce z muchami i komarami
Muchy, jak większość zwierząt jest wrażliwa na niektóre zapachy. Przykładem może być wanilia, która jest szczególnie przykra dla tych insektów. W tym przypadku świetnie sprawdzi się olejek waniliowy. Można go rozstawić w wielu miejscach w domu. Przyjemne będą również świece zapachowe i dyfuzory. Wanilię można połączyć z olejkiem kokosowym. Taka mieszanka wypędzi z domu muchy i komary.
Owady nie lubią również aromatów wielu ziół. Muchy nie lubią zapachu mięty. Bazylia skutecznie odstraszy muchy i komary. A lawenda zapobiegnie zadomowieniu się much, moli i meszek.
Wygodne w stosowaniu są elektrofumigatory z płynem, które wystarczy umieścić w gniazdku elektrycznym np. marki BROS. Urządzenie poradzi sobie z muchami, komarami i mrówkami nawet przy otwartych oknach i włączonym świetle.
Mechaniczne metody walki z insektami
Chyba nie ma osoby, która nie znałaby łapki na muchy i inne owady latające. Są one jednak niezbyt przyjemne i skuteczne przy pojedynczych osobnikach. Wadą jest to, że zostawiają brudne ślady. Alternatywą dla tradycyjnej łapki jest łapka elektryczna np. od firmy Koopman International. Elektryczna łapka szybko i bez śladu pozwoli pozbyć się intruzów. Wystarczy zbliżyć urządzenie do owada, który jest wabiony i po zetknięciu z siatką natychmiast ginie porażony prądem.
Pułapki na muchy i osy
Z owadami latającymi mamy do czynienia nie tylko w pomieszczeniach, ale i na zewnątrz. Spędzając czas w ogrodzie, na tarasie lub na działce duża ilość insektów może być bardzo irytująca i uciążliwa. Do wyłapywania much na zewnątrz służą specjalne pułapki. Możemy wybierać np. worek na muchy BROS do monitorowania obecności much na terenach otwartych właśnie poprzez ich odławianie. Owady wabione są naturalną, nietoksyczną przynętą umieszczoną wewnątrz. Specjalna konstrukcja produktu uniemożliwia, wydostanie się much ze środka. Duży rozmiar worka pozwalają wyłapać dziesiątki tysięcy much w krótkim czasie.
Specjalna pułapka na osy i muchy np. BROS w postaci pojemnika wypełnionego płynem jest bardzo skuteczną metodą, jednak wymaga wcześniejszej obserwacji owadów, tak aby umieścić ją na drodze lecących owadów. Pułapka powinna być zawieszona w pewnej odległości od miejsca przebywania ludzi. Do pułapki można dokupić płyn uzupełniający, dzięki czemu posłuży ona przez długi czas.
Dużą skutecznością charakteryzuje się również wygodna w użyciu pułapka na muchy BROS ZIELONA MOC, przeznaczona do monitorowania obecności much poprzez ich odławianie na tarasach, balkonach, w ogrodach, altanach, itp. Nie zawiera środków owadobójczych, jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Może wyłapać jednorazowo aż do 20 tysięcy owadów.
Radykalne metody walki z insektami latającymi
Gdy owadów jest dużo, a inne metody zawiodły, najlepiej zastosować gotowe preparaty biobójcze np. Dwuskładnik marki Arox przeznaczony do zwalczania much w mieszkaniach i sklepach, restauracjach, piekarniach i magazynach oraz w oborach, chlewniach i kurnikach.
Intruzów można się pozbyć również za pomocą Up Control Max Spray na muchy od firmy Target. Preparat przeznaczony do stosowania w pomieszczeniach. Dysza w postaci precyzyjnego aplikatora umożliwia oprysk w trudno dostępnych miejscach, a preparat działa szybko i skutecznie.
Gotowy płyn na muchy domowe i zwierzęce znajdziemy w ofercie firmy BROS. Venit preparat na muchy przeznaczony jest do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych i inwentarskich. Zawiera atraktant, który skutecznie wabi muchy do pomalowanych powierzchni.
Możemy użyć również szybkodziałającego proszku do rozcieńczenia w wodzie, np. Sektosep. Efekt owadobójczy następuje już po 5 minutach od zastosowania.
Uwaga: Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przed użyciem należy przeczytać etykietę i ulotkę informacyjną.
Zapobieganie pojawianiu się much w domu
Jedną z najskuteczniejszych metod walki z muchami i innymi insektami jest zapobieganie przedostania się ich do domu lub mieszkania oraz rozprzestrzenieniu się ich w pomieszczeniach. Dlatego należy stworzyć mało sprzyjające warunki dla owadów. Przede wszystkim musimy pamiętać o zachowaniu czystości, chowaniu i zabezpieczaniu jedzenia, a także o opróżnianiu i czyszczeniu koszy na śmieci. Kosze warto zamykać pokrywką, co utrudni, przedostanie się much do środka.
Ważne jest niezwłoczne mycie naczyń, niepozostawianie ich brudnych w zlewie, a także czyszczenie odpływu w zlewie z resztek jedzenia.
W oknach montujemy moskitiery, aby podczas wietrzenia pomieszczeń owady nie miały możliwości dostania się do naszych domów.
Zapraszamy na naszą platformę B2B, gdzie znajduje się cały asortyment środków na muchy i inne owady latające.