Pomidory – zdrowa uprawa w ogrodzie
- Szczegóły
Pomidory są bardzo smaczne i zdrowe, dlatego warto uprawiać je w przydomowych ogrodach, a nawet pokusić się o mini-uprawę na tarasie lub balkonie. Tradycyjnie ogrodowe pomidory uprawiamy w gruncie, w szklarniach lub w tunelach foliowych.
Pomidory są bardzo smaczne i zdrowe, dlatego warto uprawiać je w przydomowych ogrodach, a nawet pokusić się o mini-uprawę na tarasie lub balkonie. Tradycyjnie ogrodowe pomidory uprawiamy w gruncie, w szklarniach lub w tunelach foliowych.
Jakie pomidory wybrać do uprawy?
Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw na świecie, z przyjemnością uprawiane i spożywane na wszystkich kontynentach. Rocznie uprawia się ich ponad 180 miliardów ton. Mnogość gatunków sprawia, że ciężko wybrać te najdorodniejsze i najsmaczniejsze, a jednocześnie proste w uprawie. Dobre odmiany pomidorów gruntowych to m.in. pomidory gruntowe Saint Pierre marki Vilmorin. Jest to karłowa odmiana o owocach czerwonych, okrągłych, znana z wyśmienitego smaku. Wymaga gleby zasobnej w składniki pokarmowe, niezbyt ciężkiej.
Jednym z ulubionych pomidorów w naszym kraju jest pomidor gruntowy malinowy ożarowski od o dużych owocach, mięsistym, jędrnym miąższu i doskonałym smaku. W ofercie W.Legutko dostępny jest również pomidor gruntowy malinowy olbrzym o bardzo dużych owocach, nieco spłaszczonych i lekko żebrowanych. Miąższ bardzo mięsisty, barwy różowomalinowej. Obie odmiany wymagają gleby próchniczej i silnego nawożenia.
Dużą popularnością cieszy się pomidor gruntowy Bawole serce, który dedykowany jest do uprawy amatorskiej. Pędy rośliny są wiotkie i wysokie, dorastają do 2 m. Duże owoce o kształcie sercowatym, mięsistym różowoczerwonym, słodkim, smacznym miąższu.
Jeśli szukamy odmiany bardzo wczesnej, warto wypróbować pomidora szklarniowego Cornabel F1 Vilmorin. Jest to tradycyjna francuska odmiana o owocach w kształcie wydłużonej papryki. Sprawdzi się do uprawy w tunelach foliowych od marca do lipca.
Przy wyborze nasion warto zwrócić uwagę na ich odporność na fuzariozę, verticiliozę, wirusa mozaiki pomidorów, nicienie i brunatną plamistość liści. W tym przypadku sprawdzi się pomidor Spencer WegAna, czyli odmiana wysoka, średnio wczesna, do uprawy w tunelach foliowych i w gruncie przy palikach. Owoce tej odmiany są okrągłe, jędrne, odporne na pękanie, bez żebrowania i pasków, nie miękną i mają przedłużoną trwałość.
Jeśli lubicie smakować różne odmiany, możecie się zdecydować na mieszankę nasion pomidorów marki WegAna, z której otrzymacie bardzo małe owoce w kolorze czerwonym, pomarańczowym i żółtym. Owoce są bardzo smaczne, a rośliny będą ozdobą rabat oraz balkonów.
Jak wybrać miejsce do uprawy pomidorów?
Wybierając stanowisko dla pomidorów, które chcemy uprawiać w gruncie, poszukajmy zacisznego, osłoniętego miejsca, ale jednocześnie z dużą ilością światła słonecznego. Podłoże powinno być przepuszczalne i zasobne w próchnicę. Jeśli w ogrodzie trudno o takie podłoże, możemy wesprzeć się gotowymi podłożami np. podłoże "Domowa plantacja" Target do pomidorów i ziół. Jest to odpowiednio zbilansowana mieszanka na bazie torfu frezerowego. Zawiera składniki mineralne i odżywcze naturalnego pochodzenia, dlatego doskonale nadaje się również do upraw ekologicznych. Można je stosować w uprawach domowych, gruntowych oraz w szklarniach i tunelach foliowych. Dobrym i sprawdzonym podłożem jest Sterlux Premium, przeznaczone do hobbystycznej uprawy roślin zielarskich oraz warzyw o zróżnicowanych wymaganiach pokarmowych, w tym również pomidorów.
Glebę pod uprawę pomidorów trzeba dość głęboko przekopać. Jeśli nie stosujemy gotowych podłoży, warto ją wzbogacić równomiernie rozłożonym obornikiem lub kompostem.
Dokarmianie pomidorów
Przy uprawie pomidorów konieczne jest dokarmianie rośliny przez cały okres wegetacji, ale szczególnie w czasie zawiązywania się owoców. Możemy do tego celu wykorzystać Pylicolu marki Agrecol. Jest to preparat do dolistnego dokarmiania pomidorów, o specjalnie skomponowanym składzie, dostosowanym do potrzeb roślin w czasie kwitnienia. Preparat wspomaga zawiązywanie owoców, uzupełniając potrzebne składniki pokarmowe. Jego regularne stosowanie zapewnia wytwarzanie dużej ilości dorodnych owoców przez rośliny. Ciekawym i bardzo dobrym nawozem organicznym jest bogata w azot gnojówka z pokrzyw. Taka odżywka wpływa na dobry wzrost rośliny i znakomity smak owoców pomidora.
Ochrona pomidorów
Należy pamiętać, że pomidory są bardzo wrażliwe na wilgoć i podatne na choroby grzybowe. Codzienna dbałość o optymalne warunki dla rozwoju rośliny może być niewystarczająca i dlatego konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków ochrony roślin. Polecamy preparaty marki Target Polyversum® WP, które zawierają żywy organizm, przeznaczony do ochrony strefy korzeniowej i nadziemnej przed chorobami grzybowymi. Preparat stosujemy przy użyciu opryskiwaczy ręcznych oraz do podlewania i moczenia roślin.
Najwyższy standard ochrony przed szarą pleśnią zapewni Switch® 62,5 WG Target. Preparat do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w zwalczaniu chorób grzybowych roślin. Zwiększa trwałość owoców po zbiorze oraz podnosi ich walory smakowe.
Dobrym rozwiązaniem jest również preparat marki Target - Amistar® 250 SC do ochrony warzyw przed chorobami grzybowymi. Jest to koncentrat o działaniu wgłębnym i systemicznym, do stosowania zapobiegawczego w zwalczaniu chorób grzybowych roślin rolniczych i warzywnych.
Środku ochrony roślin stosujemy zawsze wg wskazówek zawartych na opakowaniu.
Więcej informacji na temat nasion, podłoży oraz środków ochrony roślin znajdziesz na naszej platformie B2B. Zapraszamy!