Sekator – ważne narzędzie w pracy ogrodnika
- Szczegóły
Sekator to jedno z podstawowych narzędzi każdego ogrodnika. Jednak zanim wybierzemy się po jego zakup, warto poznać rodzaje i zastosowanie sekatorów, aby nie wyrządzić roślinom krzywdy podczas zabiegu przycinania. Inną metodą i innym sektorem będziemy przycinać krzewy a innym drzewka owocowe, jeszcze inaczej iglaki, bukszpany, a nawet trawy. Każda roślina ma inne wymogi i preferencje.
Dlaczego wybór odpowiedniego sekatora jest tak ważny?
Przycinanie drzew, krzewów i innych roślin to dla naszych upraw zabieg pielęgnacyjny, odmładzający, ale również stresogenny. Cięcia powinny być wykonywane zatem zgodnie z kilkoma zasadami: w porze dostosowanej do wymogów gatunku, odpowiednią metodą, a przede wszystkim powinny być precyzyjne, dokładne i wykonane odpowiednio ostrym narzędziem, co zapobiegnie pojawianiu się chorób roślin i przyspieszy gojenie ran po cięciu.
Jaki sekator wybrać?
Sektory ręczne, na których się skupimy, ze względu na swoją budowę, są przeznaczone do określonych prac. Małym, krótkim sekatorem możemy przycinać pędy o stosunkowo małych przekrojach. Najczęściej wykorzystujemy go do przycinania krzewów ozdobnych i owocowych, ale również kwiatów oraz młodych drzewek. W kategorii sekatorów ręcznych możemy wybrać sektor kowadełkowy, czyli sekator z jednym ostrzem, np. Floraland przeznaczony do przycinania gałązek. Doskonały do pracy w sadach i ogrodach. Ten sekator posiada bardzo dobrze wyprofilowany uchwyt, wykonany z aluminium i wykończony tworzywem antypoślizgowym, a także wymienne, wykonane z wysokogatunkowej, hartowanej stali ostrze.
Do łatwego, szybkiego i czystego cięcia cieńszych gałęzi oraz przy cięciu grubszych gałęzi wykorzystujemy sekator ręczny nożycowy np. marki Fiskars z innowacyjnym mechanizmem PowerGear, zwiększającym siłę cięcia trzykrotnie w porównaniu do standardowych mechanizmów. Sekator posiada unikalną obrotową rączkę oraz mechanizm zwiększający siłę cięcia 3,5x. Srebrna powłoka ostrza PTFE zapewnia mniejsze tarcie. Producent daje aż 25 lat gwarancji na ten produkt!
Do cięższych prac można wybrać specjalne, dedykowane sekatory np. Green Star ze stalowym ostrzem i rączką wykończoną gumą.
Sekatory krótkie są bardzo poręczne i lekkie, a dzięki swojej konstrukcji, używamy do ich obsługi tylko jednej ręki.
W przypadku sekatorów długich zazwyczaj potrzebujemy obydwu rąk do ich obsługi. Służą one przede wszystkim do przycinania grubszych gałęzi drzew, ale można nimi przycinać również kępy traw ozdobnych lub formować żywopłoty. Sekatory długie mają duży zasięg, co zawdzięczają uchwytom osiągającym nawet do 1 metra. Producenci oferują również sektory ze specjalną przekładnią, regulującą siłę cięcia. Praca takim sektorem jest szybka i wygodna.
W kategorii sekatorów długich znajdziemy m.in. nożyce do gałęzi np. marki Gardena TeleCut 450-650 B. Te dwuostrzowe nożyce służą do cięcia świeżych gałęzi. Są lekkie i ergonomiczne, co powoduje, że nie wymagają użycia dużej siły. Regulowana długość ramion pozwala na precyzyjne cięcie wyżej położonych gałęzi. Miękkie odbojniki chronią stawy przed kontuzją. Precyzyjnie szlifowane ostrza z nieprzywierającą powłoką gwarantują dokładne, delikatne dla roślin cięcie.
Przekładnię zwiększającą siłę cięcia znajdziemy w sekatorze nożycowym teleskopowym Cellfast IDEAL. Rozwiązanie to pozwala na przycinanie gałęzi o średnicy do 45 mm! Sekator posiada lekkie rączki z antypoślizgową powierzchnią oraz ostrze pokryte powłoką nieprzywierającą.
Do przycinania większych drzew z powodzeniem możemy wykorzystać sekator tyczkowy. Jest to sekator ze specjalnym wysięgnikiem, pozwalającym na cięcie wyższych partii drzew bez konieczności używania drabin lub podestów np. Sekator uniwersalny Żyrafa Junior UP53 marki Fiskars z kowadełkowym ostrzem i obrotową głowicą w zakresie 260°. Taśma transmisyjna nie wymaga regulacji, jest bezpiecznie poprowadzona wewnątrz urządzenia, co chroni ją przed splątywaniem i zaczepianiem o gałęzie podczas cięcia. Zasięg ok. 3,5 m.
Do przerzedzania gęstych krzewów i zarośli oraz wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na rozwarcie standardowych nożyc do gałęzi, optymalnie nadają się nożyce do gałęzi SlimCut GARDENA. Dzięki długiej aluminiowej rękojeści mają bardzo duży zasięg, a zintegrowana przekładnia zapewnia optymalną siłę cięcia.
Sekatory do zadań specjalnych
Do cięcia wysoko położonych gałęzi wykorzystujemy nożyce gąsienicowe. Takie sekatory posiadają mechanizm gąsienicowy, dzięki któremu uzyskujemy maksymalną siłę cięcia przy użyciu minimalnej siły. Sekatory te znajdziemy między innymi w ofercie marki Floraland. Gniazdo trzonka wykonane zostało z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, współpracuje z aluminiowym trzonkiem teleskopowym.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze sekatora?
Sekator powinien przede wszystkim być dostosowany do hodowanych w ogrodzie roślin. Jeśli w ogrodzie mamy niskie drzewka i krzewy, na pewno nie będziemy myśleć o sektorze tyczkowym lub gąsienicowym. Określamy zatem rodzaj sekatora lub sekatorów, które potrzebujemy.
Warto zwrócić uwagę na opinie o produkcie oraz długość gwarancji producenta. Obecnie większość renomowanych producentów daje gwarancję na 25 lat. Nawet płacąc nieco więcej za markowy sekator, okaże się, że zyskujemy na długim użytkowaniu. Jakość kosztem wyższej ceny, to w tym przypadku inwestycja na wiele lat.
Ważnym parametrem wyboru jest ergonomia sekatora, która ma bezpośredni wpływ na wygodę użytkowania. Narzędzie to powinno być lekkie, poręczne, wyposażone w antypoślizgowe rączki i oczywiście bezpieczne dla użytkownika. Bezpieczeństwo zapewniają m.in. zamki blokujące ostrza w sekatorach jednoręcznych. Blokady zapobiegają przypadkowemu poranieniu lub nawet obcięciu palców.
Najważniejszą częścią sekatora jest jednak ostrze. Ma ono wpływ na stopień skaleczenia roślin oraz na poziom siły wkładanej w przycinanie i w efekcie na nasze zmęczenie. Producenci, wiedząc o tym, nieustannie ulepszają ten element sekatora. W nożycach do gałęzi firma Floraland zamontowała wyjątkowo mocne ostrze wykonane z utwardzanej stali.
Jak zadbać o sekator, aby służył przez wiele sezonów?
Sekator jak każdy sprzęt z metalowymi elementami, powinien być po użyciu wyczyszczony i dokładnie wysuszony. Nawet w przypadku stali nierdzewnej, wilgoć ma negatywny wpływ na narzędzie.
Należy również zadbać o to, aby ostrze było odpowiednio naostrzone. Zapobiegnie to „szarapaniu” przycinanych roślin i poprawi komfort pracy. Sekator można ostrzyć samodzielnie lub w punktach serwisowych. Na okres zimowy spryskujemy ostrze preparatem smarnym WD40 lub jeśli nie mamy go pod ręką, zwykłym olejem roślinnym. Tak zabezpieczone narzędzie układamy w suchym miejscu. Wiosną narzędzie wyjmujemy, przecieramy suchą, miękką szmatką i możemy przystąpić do wiosennego cięcia.
Szeroki asortyment sektorów dostępny jest na naszej platformie B2B. Zapraszamy!